Mesec: februar 2025

Kovinska kritina za sončne paneleKovinska kritina za sončne panele

1:56 pop

Pri sosedu so se odločili, da bodo obnovili streho in naredili sončno elektrarno. Zanimali so se kakšna naj bi bila kritina za sončne panele. Tudi mi smo se že zanimali za sončne panele, pa so nam strokovnjaki povedali, da je najbolj primerna kovinska kritina ali betonska kritina ali pa tudi pvc membrane zaradi trpežnosti. Vse se enostavno in hitro namešča.

Drugače pa je zelo pomembno, da ima kritina, ki jo izberemo dolgo življenjsko dobo in stabilnost. Sončni paneli baje držijo do trideset let in nekaj takega naj bi držala tudi kritina. Torej, če imamo že sedaj staro kritino bi jo bilo vmes nerodno menjati. Poleg kritine je še bolj pomembna sama strešna konstrukcija, ki mora biti močna, da vzdrži vso težo kritine in sončnih panelov. Upoštevati pa je potrebno še padavine še posebej snežne, ki obtežijo streho. Glineni strešniki so ravno tako težki že sami po sebi in še je velika možnost, da se ob nameščanju sončnih panelov poškodujejo. Betonski so sicer trdnejši, so pa zato tudi težki in dodatno obremenjujejo strešno konstrukcijo. V vseh primerih je najbolj primerna kovinska kritina za sončne panele. Lahko je iz aluminija, bakra ali pločevine. Bakrena je dražja in ma res dolgo življenjsko dobo čez sto let. Daje tudi prestižno estetiko hiši in z leti dobiva zeleno patino. Enostavna je za nameščanje. Tudi sončni paneli se lažje postavljajo na tako kritino s posebnimi pritrdilnimi sistemi. Je tudi lahko in kljubuje vsem vremenskim razmeram. Ne potrebuje dodatnega vzdrževanja. Priporočljivi jo je samo dobro izolirati, da je protihrupna, saj to pa je njena slabost ob padavinah, da je zelo hrupna. Seveda se da to rešiti z dobro izolacijo.

Ko smo se tako pogovarjali s sosedom, je tudi sam že razmišljal o kovinski kritini. Ko je že preračunaval, se mu je zdela cenovno malo dražja, vendar ga je prepričala lažja montaža in hitrejša.

Kovinska kritina za sončne panele


Redno čiščenje odtoka preprečuje zamašitve in poplaveRedno čiščenje odtoka preprečuje zamašitve in poplave

12:03 dop

Pri zadnjem pranju perila doma nam je poplavilo kopalnico. pralni stroj je še skoraj nov, zato je mož takoj posumil, da se bo najverjetneje potrebno odločiti za čiščenje odtoka, saj je voda drla ven pri jašku in ne iz pralnega stroja.

Nekako smo popivnali in posušili tla, nato pa se je mož sam lotil čiščenja odtoka samo z rokavicami in z dolgo žico. Nekako mu je uspelo izvleči kos gmote. Potem smo spirali še z vročo vodo. Rekel je še, da smo čisto pozabili na čiščenje odtoka, saj bi bilo potrebno večkrat malo splakniti odtoke z vročo vodo in raztopino sode bikarbone in kisa. Potem, ko je enkrat že preveč zamašeno, je potrebno uporabiti kemična sredstva ali celo poklicati odmaševalce odtoka. Popolnoma sem se strinjala z njim, a kaj ko čas tako hitro teče in je potrebno opraviti vedno dosti hišnih opravil. Mož je potem pregledal še ostale odtoke po hiši in se odločil, da bo namestil zaščitne mrežice na odprtine, kjer je možno, da iztekajo v odtok lasje ali večji ostanki hrane.

Redno čiščenje odtoka preprečuje zamašitve in poplave

Ponovno smo vsem družinskim članom povedali, da je potrebno paziti na odtoke, da se ne zliva vanje olj in ostankov hrane. Za prvo pomoč za čiščenje odtoka je mož kupil tudi vakuumski čistilnik, katerega še nismo imeli doma, za vsak slučaj, če se bo ponovno kaj zamašilo. Ravno smo dobili obiske, ko je mož hodil po hiši z rokavicami in mrežicami za postavitev na odprtine. Najprej smo se opravičili zaradi nereda po hiši a so oni hitro povedali, da so tudi sami štirinajst dni nazaj opravili čiščenje odtoka in naleteli na polno smeti, ki so se jim nabrale po sifonih.

Vprašali smo jih, kako so se lotili čiščenje odtoka, če imajo še kakšno drugo metodo, ki je bolj praktična, pa so čistili na podoben način kot mi.…